Fryderyk Chopin Society of Texas

 

Competitions

 

 




26th Annual International Chopin Piano Competition



The Admissions Committee regrets to announce that the finals for the
26th Annual International Chopin Piano Competition
have been cancelled.  The Committee invites applications for the 27th Annual Competition to be held in January 2019.  Details will be announced late Summer 2018.


See the Rules for the 24th Competition for other details

25th Competition Winners:
Konrad Binienda, Poland/USA (First Prize) and Dzmitry Ulasiuk, Belarus (First Prize)

 22nd Competition Winners: Kevin Pallapati, USA (First Prize) and Johnny Rice, USA (First Prize)

21st Competition Winners: Aleksander Krukowski, Poland (First Prize) and Chris Rice, USA (First Prize)

20th Competition Winners:Marcin Parys, Poland (First Prize) and Priscila Navarro, Peru  (First Prize)

19th Competition Winner:Slava Spiridonov, Belarus (First Prize)

18th Competition Winner:Dudana Mazmanishvili, Georgia (First Prize)

17th Competition Winners:  Kris Becker, USA (First Prize) and Chen Xiaodan, China (Second Prize)



XIII Sonatina and Sonata International Youth Piano Competition

Was Held at
Holiday Inn Corpus Christi Downtown Marina Hotel in Corpus Christi, TX on April 14-15, 2018

The Grand Prix Winners
Winner Level Teacher
Julianne Choe IV Saida Kafarova
David Choi IV Alex McDonald
Immanuel Mykyta-Chomsky X Amy Yang


First Prize with Special Honors Plus


Winner Level Teacher
Irene Liu I Saida Kafarova
Matthew C. Garcia II Manuela Shull
Lishan Prado III Nina Drath
Anjali Thevananther  III Maria Gorodetskaya
Tian Wei Yao IV Matthew Laudermilk
Vera Hsiang V Eugenia Lalonde
Sophia Kuo V Katarine Laudermilk
Justin Sun  V Matthew Laudermilk
Audrey Wang V  Matthew Laudermilk
Lauren Lee VI Hee Sun Kim
Benjamin Yang VI Matthew Laudermilk
Harry Yu VI A. J. Collins
Meric Cho VIII Eugenia Lalonde
Michael Chung VIII Anna Golka
Evan Hsiang VIII Eugenia Lalonde
Estelle Yan VIII Matthew Laudermilk
Ioana Murgulet IX Nina Drath
Joslin Celeste Granados X Nina Drath
Kyle Threatt X Nina Drath
Jared Wang X Yanzi Lin
Alyssa Zhang X Yalu Lou
Eliza Folkert XI Piotr Folkert


First Prize with Special Honors


Winner Level Teacher
Celeste Bao I Judith Fairchild
Dev Chhotu I Nina Drath
Joaquin C. Garcia I Manuela Shull
Theanna Maglinte I Manuela Shull
Audrina Pournazari I Nina Drath
Erika Jing Wang I Anna Golka
Jerry Yu I A. J. Collins
Seha Balathsinghala II Manuela Shull
Gian Mark Elleso II Manuela Shull
Deandre James Garcia II Manuela Shull
Charles Han II Anna Golka
Carina Martin II Manuela Shull
Alexander Sun II A. J. Collins
Rosalyn Bao III Judith Fairchild
Michelle Cheng III Grace Long
Joey Liu III Nina Drath
Daniel Pan III Qi Ding
Catherine Shao III Judith Fairchild
Andrew S. Zhao III Anna Golka
Lilliana J. Bean IV Elizabeth Shull-Hanna
Emma Borkowski IV Nina Drath
Sophie Cai IV Anna Golka
Emma Chung IV Anna Golka
Sophia Dowell IV Manuela Shull
Aien Du IV Alina Uddin
Judy Koch IV Nina Drath
Leighton Lawhon IV Nina Drath
Eric M. Li IV Anna Golka
Don Maglinte IV Manuela Shull
Unal McLauchlan IV Nina Drath
Kellen Mari Trice IV Grace Long
Sophie Zhou IV Maria Gorodetskya
Florence Yu IV Judith Fairchild
Kevin Fong V Victoria Folks
Timothy "TJ" Gardocki V Dennis Janzer
Jeremiah Kwon V Hee Sun Kim
Rainaa Patel V Nina Drath
Harrison Shao V  Judith Fairchild
Lillian Jay Yang V Qi Ding
Zixian (Shawn) Zhang V A. J. Collins
Jason Zhao V Anna Golka
Jessica Hu VI Manuela Shull
Gabriela Ysabel Vidal VI Manuela Shull
Alex Xie VI Nina Drath
Raymond Xu VI Anna Golka
Kathleen Yu VI Anna Golka
Mona Zhang VI Nina Drath
Zara Borkowski VII Nina Drath
Louis Geer VII A. J. Collins
Emma Luo VII Grace Long
Anne Christabel Martin VII Manuela Shull
Taylor Nornberg VII Manuela Shull
Albert Yang VII Matthew Laudermilk
Katherine Young VII Matthew Laudermilk
Henry Yu VII Judith Fairchild
Maria Cheng VIII Matthew Laudermilk
Hannah Chong VIII Matthew Laudermilk
Selah Flores VIII Dorothy Yan
Cate Jones VIII Eugenia Lalonde
Dylan Lim VIII Dorthy Yan
Faith Choi IX Koeun Jeoung
Genevieve Cox IX Nina Drath
Michelle Ding IX Yanzi Lin
Karen Huang IX Grace Long
Tina Li IX Nina Drath
Allison Nornberg IX Manuela Shull
Oliver Ommani IX Nina Drath
Jason Ren IX Yanzi Lin
Phebe Tan IX Rong Cindy Tan
Calla Xu IX A. J. Collins
Magen Ann Zeng IX Katarina Laudermilk
Pengen Zhang IX Yanzi Lin
Andrew Li X A. J. Collins
Lucy Young X Grace Long
Ernest John Garcia XI Nina Drath
Erin Guetzloe XI A. J. Collins
Hanna Nornberg XI Manuela Shull
Lindsey Ward XI Nina Drath
Lorena Ortiz XII Nina Drath


First Prize with Honors


Winner Level Teacher
Stella Carrillo I Nina Drath
Preston Chavez III Nina Drath
Frances Fang III Judith Fairchild
Jacqueline Jones  III Nina Drath
Chloe Kim III Hee Sun Kim
Advait Mahale III Judith Fairchild
Alisan Pilehvari III Nina Drath
Aman Pilehvari III Nina Drath
Elana Xu  III A. J. Collins
Jennifer Danbi Cho IV Seong Hye Kim
Lena Cho IV Won Choi
Ian Choi IV Won Choi
Madeline Dye IV Eugenia Lalonde
Ryan Gardocki IV Dennis Janzer
Madeleine Grimste IV Judith Fairchild
Horus Hudgins IV Nina Drath
Eileen Lee IV Won Choi
Andrew Liu M. IV Grace Long
Renzo Samuel D. Martin  IV Laudette Randle
Jasmine Vuoung IV Nina Drath
Kylie Cason V Nina Drath
Sutong Dai V Caleb Sturgis
Meredith Gayanilo V Manuela Shull
Zoe Lelevich V Grace Long
Sarah Li V Anna Golka
Diego Romero V Nina Drath
Federico Romero V Nina Drath
Fiona Wang V Vita Zharki Va
Gabrielle Avila VI Manuela Shull
Hailey Cho VI Won Choi
Sumita Dantu VI Adela Pena
Henry Guo VI A. J. Collins
Francheska Laguna VI Nina Drath
Ally Lin VI Anna Golka
Helen Luo VI A. J. Collins
Leela Navale VI Eugenia Lalonde
Elsa Temples VI Nina Drath
Jennifer Z. Wang VI Anna Golka
Samuel Zhang VI Nina Drath
Lucas Chiang VII Katarina Laudermilk
Judy Eunbi Cho VII Seong Hye Kim
Sophia Choucair VII Nina Drath
Erin Frances H. Chua VII Laudette Randle
Alex Gardocki VII Judith Fairchild
Veronica Ellen Foreman VII Peter Steigerwald
Marissa Garza VII Dorothy Yan
Angel Magdadaro VII Manuela Shull
Nikhita Srinivas VII Judith Fairchild
Hunter Vuong VII Nina Drath
Andy Zhau VII Yanzi Lin
Jezleen Cherish Alingasa VIII Laudette Randle
Christopher Choucair VIII Nina Drath
Ananya Lertpradist VIII Dorothy Yan
Fanying Tang VIII Grace Long
Harrison Chen IX Yanzi Lin
Meghan Lim IX Dorothy Yan
Fatima Claire Marcelo IX Laudette Randle
Alicia Sheridan IX A. J. Collins
Michelle Tse IX Anna Golka
Doris Zhang IX Grace Long
Andrea Kate Aguilar XI Nina Drath
Jordan Barello XI Carol Domasco
Matthew Cho XI Eugenia Lalonde
Juliet Jones XI Manuela Shull
Elisabeth Wang XI A. J. Collins
Yiyang Zheng XII Yanzi Lin




See the Rules for the XIII Competition

 
 
 

comp

artist

event.jpg

links

   
 

Home

  Competitions  

Recitals

 Concerts & Special Events 

Links

 

Contact: info@fryderykchopinsocietyoftexas.org

Fryderyk Chopin Society of Texas
4610 Abner Drive
Corpus Christi, Texas 78411
Tel: 1-361-854-6807 - Fax:  1-361-853-6771